Βουλή των εφήβων

Συνάντηση της ομάδας του προγράμματος Βουλής των εφήβων Παρασκευή 24/03/2023

Σήμερα Παρασκευή 24/03/2023 συναντηθήκαμε στο χώρο του σχολείου μετά το πέρας της σχολικής εορτής. Σκοπός της συνάντησης ήταν μέσα από την μελέτη περίπτωσης του bullying όπως παρουσιάστηκε στην ταινία που είχε προβληθεί στις 10/03/2023  τα παιδια να προβληματιστούν γύρω από το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, τα αίτια και τις μορφές του.Να μπορούν να αναγνωρίζουν τις εκδηλώσεις του στο χώρο του σχολείου και να δραστηριοποιούνται για την αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων. Τέλος σημαντικό είναι η ανάπτυξη στοιχείων ενσυναίσθησης καθώς και η κατανόηση ότι οι ρόλοι θύτη και θύματος είναι πολύ εύκολο να αλλάξουν. Επικεντρωθήκαμε στους τρόπους αντιμετώπισης και μέσα από την προβολή  ενός βίντεο με το πείραμα της συμμόρφωσης (Σόλομον Ας) τα παιδιά συνειδητοποίησαν τη δύναμη της ομάδας και ότι είναι δυνατή  η μη αντίδραση από τους παρατηρητές προκειμένου να καλύψουν την επιθυμία του ανθρώπου να ανήκουν στο σύνολο.

Τελος οι μαθητές εξέφρασαν την επιθυμία να μοιράσουν ερωτηματολόγιο  προκειμένου να διερευνήσουν περιστατικά βίας στο σχολείο.