Ήπιες Δεξιότητες Ήπιες δεξιότητες Μαθητικοί Διαγωνισμοί

ΤΡΙΤΗ ΣΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ – SKILLS CLUB ΓΕΛ ΡΙΟΥ

Το σχολείο μας, στα πλαίσια του προγράμματος SKILLS CLUBS, που αφορά στην ανάπτυξη των ήπιων δεξιοτήτων και υλοποιείται σε συνεργασία με το Βρετανικό Συμβούλιο συμμετείχε στον τελικό του «Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ιδεών Κοινωνικής Καινοτομίας  Skills Clubs» την Τρίτη 16 Μαίου στο Σεράφειο της Αθήνας.

Η ομάδα η οποία αποτελείται από τις μαθήτριες: Απόκη Μαριάννα, Αντωνάτου Μαρία, Αντωνέλλη Χριστίνα, μαθήτριες της Α’ τάξης και Ζέρβα Ανδριάνα-Μαρία, Ηλιοπούλου Μαγδαληνή, Κανέλου Μαρία, Κουμάρ Ισα, Κόγκα Μαρία-Αγγελική, μαθήτριες της Β’ τάξης, παρουσίασε την επιχειρηματική  ιδέα με τίτλο

«Οι εμπειρίες των άλλων είναι και αυτές μάθημα».

και κατέκτησε την 3η θέση στον τελικό του διαγωνισμού που αντιστοιχεί σε χρηματικό έπαθλο 300 ευρώ.

Η επιχειρηματική ιδέα αφορά την ανάπτυξη δικτύου αποφοίτων του ΓΕΛ ΡΙΟΥ οι οποίοι με τις εμπειρίες τους θα βοηθούν τους μαθητές στη διαδικασία του επαγγελματικού προσανατολισμού, παρέχοντας πληροφόρηση και διοργανώνοντας συναντήσεις και ομιλίες.

Τους ευχόμαστε κάθε επιτυχία και θα στηρίξουμε τις όποιες ενέργειες για την υλοποίηση του εγχειρήματος.