Ανακοινώσεις Εθελοντισμός Ενδοσχολική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών

Tρίωρη ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του ΓΕΛ Ρίου σε Πρώτες Βοήθειες, την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022

Tην Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε  τρίωρη  ενδοσχολική  επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του Γελ Ρίου από την κα Τσαμολιά  σχετικά με την Παροσχή Πρώτων Βοηθειών και την παροχή καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης . Η επιμόρφωση  διήρκησε 3 ώρες (11.30- 13.45) διοργσνώθηκε από το ΓΕΛ Ρίου και συμμετείχαν εκπαιδευτικοί από το συστεγασμένο Γυμνάσιο Ρίου και το Γυμνάσιο Αγίου Βασιλείου..

Σκοπός του επιμόρφωσης ήταν η εκπαίδευση των διδασκόντων/διδασκουσών του σχολείου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης και η επικαιροποίηση των υπαρχουσών γνώσεων. Η συγκεκριμένη εκπαίδευση είναι απαραίτητη για τους εργαζόμενους στα σχολεία γιατί τα πρώτα λεπτά μετά από ένα ατύχημα και μέχρι να μεταφερθεί ο τραυματίας στο νοσοκομείο, είναι καθοριστικά για την έκβαση του περιστατικού. Εδώ ακριβώς έρχεται ο ρόλος των Πρώτων Βοηθειών, απλών δηλαδή κινήσεων, με συγκεκριμένη όμως σειρά και τρόπο εκτέλεσης, οι οποίες στην κυριολεξία σώζουν ζωές. Η γνώση Πρώτων Βοηθειών είναι κάτι παραπάνω από ζωτικής σημασίας. Η εκπαιδεύτρια παρουσίασε άμεσα, αναλυτικά  και εμπεριστατωμένα  τις Πρώτες Βοήθειες στους εκπαιδευτικούς, στον κοινό χώρο του συγκροτήματος. Έγινε επίδειξη καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης  και ενημέρωση σε πρώτες βοήθειες για περιστατικά που συμβαίνουν στο σχολείο και στην  καθημερινότητά μας, π.χ. βασική Υποστήριξη Ζωής (BLS), λιποθυμία, κρίση επιληψίας, πνιγμονή από ξένο σώμα σε παιδί και ενήλικα  και δόθηκαν γενικές οδηγίες για κλήσεις έκτακτης ανάγκης .  Στόχος η ενημέρωση των καθηγητών ώστε να αντιμετωπίζονται άμεσα και αποτελεσματικά έκτακτα περιστατικά υγείας. Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν το σεμινάριο με μεγάλο ενδιαφέρον,  έκαναν ερωτήσεις στην κα Τσαμολιά,  έλυσαν απορίες τους και απέκτησαν νέες γνώσεις.