Δράσεις για τους μαθητές Εκπαιδευτικές Δράσεις

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Τρίτη 16/4/2024 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη δυο σχολείων δεύτερης ευκαιρίας το CEPA SAN BARTOLOME DE TIRAJANA”, από τα Κανάρια νησιά και το “CEA Yecla” από τη Murcia, Ισπανίας στο χώρο του σχολείου μας. Είχε προηγηθεί αίτημα της προέδρου του Αχαϊκού Ινστιτούτου Εκπαίδευσης Ενηλίκων κ. Βαμβακά Κυριακής, η οποία στα πλαίσια των προγραμμάτων Erasmus+ υλοποιεί το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα,  “Learning Mobility for adult group”(2023-1-ES01-KA121-ADU-000119564). Οι στόχοι της επίσκεψης ήταν  να γνωρίσουν οι 18 μαθητες  και οι 4 εκπαιδευτικοί το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, να έχουν μια δια ζώσης επικοινωνία, επίσκεψη  και επαφή με το Ελληνικό Σχολείο. Έπειτα από το καλωσόρισμα και μια σύντομη παρουσίαση του τρόπου λειτουργίας του σχολείου μας, οι μαθητές μας χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς που ενθουσίασαν τους επισκέπτες. Τέλος παρακολούθησαν ενδεικτικές διδασκαλίες στα μαθήματα: Βιολογίας, Αγγλικών, Πολιτικής Παιδείας (με θέμα τις Ευρωεκλογές με την ομάδα EPAS του ΓΕΛ Ρίου) όπου δόθηκε η ευκαιρία για ανταλλαγή πληροφοριών ως προς τα εκπαιδευτικά συστήματα, ενισχύθηκε η διαπολιτισμικότητα, η εξωστρέφεια και οι καλές πρακτικές.