1ο Μαθητικό Συνέδριο ΓΕΛ Ρίου 2023-2024

1o ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ΓΕΛ ΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΩΣΙΜΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ 30/03/2024

Στο ΓΕΛ Ρίου,  υπό την αιγίδα και με τη συνεργασία της Δ.Δ.Ε. ΑΧΑΪΑΣ, της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ και του ΠΕ.ΚΕ.Σ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ πραγματοποιήθηκε με εξαιρετική επιτυχία, το Σάββατο 30/03/2024 κατά τις ώρες 09.00-14.00, Επιστημονικό Μαθητικό Συνέδριο με θέμα:

“ΝΕΡΟ, ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.

ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ

ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΟΥ.

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΘΕΣΕΙΣ, ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ”

Στο Μαθητικό Συνέδριο συμμετείχαν 4 διακεκριμένοι ομιλητές, 58 εκπαιδευτικοί και 223 μαθητές/ τριες  από 20 σχολεία της Δυτικής Ελλάδας, που παρουσίασαν τη δική τους οπτική για τη σημασία και την ανάγκη ορθολογικής διαχείρισης του νερού, μέσω των μαθητικών δημιουργιών τους (57 αφίσες). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο συνέδριο εγγράφησαν και το  παρακολούθησαν 273 σύνεδροι.

Στο συνέδριο απηύθυναν χαιρετισμό η κ. Πιερρή Ευγενία, Διευθύντρια Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αχαΐας, που εκπροσώπησε τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αχαΐας, ο κ. Φίλιας Ανδρέας, Εντεταλμένος Αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Ανάπτυξης εκπρόσωπος της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας και η κ. Γαριού Αγγελική, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) Δυτικής Ελλάδας που εκπροσώπησε το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας. Την παρουσίαση και τον συντονισμό των ομιλητών ανέλαβε η υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Ε. Αχαΐας, κ. Παπαϊωάννου Ιωάννα.

Η ημερίδα στόχευε στην ανάδυση της οπτικής των μαθητών/ τριών αναφορικά με τη σημασία και τη διαθεσιμότητα του νερού διαχρονικά.

Οι σχετικές θεματικές ενότητες ήταν:

Ι. Διαθεσιμότητα του νερού και βιώσιμες διαχειριστικές πρακτικές.

ΙΙ. Νερό και Πολιτισμοί (Παρελθόν παρόν, μέλλον και διαχρονική διαχείριση)

ΙΙΙ. Ποιότητα νερού και Παγκόσμια Υγεία

IV. Οικολογικό αποτύπωμα της χρήσης του νερού

Οι κύριοι ομιλητές ήταν:

Παπαθεοδώρου Γεώργιος (Καθηγητής του Τμήματος Γεωλογίας του Παν. Πατρών)

Επιβάρυνση υδάτινων οικοσυστημάτων

Βανταράκης Απόστολος (Καθηγητής του Τμήματος Ιατρικής του Παν. Πατρών)

Ποιότητα υδάτων και Δημόσια Υγεία

Ζαγγανά Ελένη (Αν. Καθηγήτρια του Τμήματος Γεωλογίας του Παν. Πατρών)

Διαθεσιμότητα και Βιωσιμότητα Υδάτινων Πόρων

Καζάκης Νεραντής (Επ. Καθηγητής του Τμήματος Γεωλογίας του Παν. Πατρών)

Σύγχρονες λύσεις και προοπτικές στη διαχείριση του νερού

Με την ολοκλήρωση των ομιλιών ακολούθησε περιήγηση των παρευρισκομένων στις αίθουσες του σχολείου, στις οποίες εκτίθεντο οι μαθητικές δημιουργίες καθώς και πλούσιος μπουφές, που καλύφθηκε από χορηγούς, τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά.

Ευχαριστούμε επίσης θερμά την κ. Πιερρή Ευγενία, Διευθύντρια Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αχαΐας, που εκπροσώπησε τη Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αχαΐας και συμμετείχε στην οργανωτική επιτροπή του συνεδρίου, τον κ. Φίλια Ανδρέα, Εντεταλμένο Αντιπεριφερειάρχη Αγροτικής Ανάπτυξης, που εκπροσώπησε την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και την κ. Γαριού Αγγελική Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) Δυτικής Ελλάδας και μέλος της οργανωτικής επιτροπής του συνεδρίου, που εκπροσώπησε το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας για τον χαιρετισμό που απήυθυναν με την έναρξη του συνεδρίου, καθώς και την κα. Παπαϊωάννου Ιωάννα, που ως εκπρόσωπος της οργανωτικής επιτροπής ανέλαβε την παρουσίαση και το συντονισμό των ομιλητών, εμπλουτίζοντας την εισαγωγή των επιστημονικών ομιλιών  με καίριες παρατηρήσεις και με παροιμίες/ρητά για το νερό. Ολόψυχα επίσης ευχαριστούμε  τους συμμετέχοντες εισηγητές/ τριες,  οι οποίοι με τις καταρτισμένες και ενδιαφέρουσες ομιλίες τους προσέγγισαν διαθεματικά το ζήτημα της σημασίας και της διαθεσιμότητας του νερού, τους συμμετέχοντες/ συμμετέχουσες εκπαιδευτικούς και τις μαθητικές ομάδες τους, οι οποίοι  με τις εμπεριστατωμένες και πρωτότυπες εργασίες τους έδωσαν χρώμα και ταυτότητα στην ημερίδα, καθώς και όσους παρακολούθησαν την ημερίδα και μας τίμησαν με την παρουσία τους.

Ευχαριστούμε, επίσης όλους τους “αφανείς ήρωες”, εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου μας που βοήθησαν, αφιερώνοντας σημαντικό μέρος του ελεύθερου χρόνου τους,  στη διοργάνωση και υλοποίηση της δράσης αυτής.

Τέλος, ευχαριστούμε θερμά στους χορηγούς μας, που συνέβαλλαν στην επιτυχία της εκδήλωσης του σχολείου μας όχι μόνο για τη δημιουργία πλούσιου μπουφέ αλλά ενισχύοντας παράλληλα και την πενιχρή υλικοτεχνική υποδομή του σχολείου μας  με ίδια μέσα. Χωρίς τη συνδρομή τους η εκδήλωση του σχολείου μας θα ήταν φτωχότερη.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες οφείλουμε στους ακόλουθους:

Ζαχαροπλαστείο Caravel, Αρτοποιείο – Φούρνος Στασινός Κων/νος  Άγιος Βασίλειος Πατρών, Σκιαδαρέσης Γεράσιμος Λουκούμια, Εστιατόριο Το Πέτρινο, Σελά, Ανθοπωλείο – Ανθόραμα Ρίο, Κηποτεχνική Ρίο,  Είδη κήπου – Γλάστρες – Φυτά, AGROSIV – Φυτώριο Πάτρα, ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΥΠΕΡΑΓΟΡΕΣ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ ΑΕΕ, Ascounissecurity.

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Μαθητικού Συνεδρίου:  https://xn--mxaabjnlaewpaashorvvbds3foe.weebly.com/

Η ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Πιερρή Ευγενία – Διευθύντρια Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αχαΐας                                                                              Αντωνοπούλου Ζωή – Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων (ΠΕ02) Δ. Δ. Ε. Αχαΐας
Γαριού Αγγελική – Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φυσικών Επιστημών (ΠΕ04) Δ. Δ. Ε. Αχαΐας