The Tipping Point

The Tipping Point 1/3/2024 – “Εργασία σε μια μεγάλη εταιρεία όπως η PwC Ελλάδος.”

Η νέα τηλεσυνάντηση των μαθητών του τμήματος Α4 πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 1/3/2024, με ομιλήτρια την κ. Λένα Σαλιάμη, εργαζόμενη ως ορκωτός ελεγκτής και ανώτερο στέλεχος στην εταιρεία ΡwC. (Η PricewaterhouseCoopers αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες παροχής υπηρεσιών λογιστικής, τήρησης βιβλίων και ελέγχου και παροχής φορολογικών συμβουλών). Στα πλαίσια του εγκεκριμένου προγράμματος “The tipping point” οι μαθητές αυτό το σχολικό έτος γνωρίζουν διάφορους εργασιακούς χώρους αλλά και δεξιότητες που είναι απαραίτητες για τη μετάβασή τους στην αγορά εργασίας. Η μέντορας με ιδιαίτερη προθυμία ανέλυσε τη φύση της δουλειάς της που σχετίζεται με τον έλεγχο μεγάλων ναυτιλιακών και κτηματομεσιτικών εταιρειών στην Ελλάδα. Οι μαθητές υπέβαλαν ερωτήσεις τόσο για τις σπουδές της όσο και για την καθημερινότητά της στον εργασιακό της τομέα.