Δράσεις για τους μαθητές Εθελοντισμός Περιβαλλοντικά Προγράμματα

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ «Μαζί για το ΔάSOS»

Το ΓΕΛ Ρίου συμμετέχει στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Μαζί για το ΔάSOS», το οποίο διοργανώνεται από την Ελληνική Εταιρεία προστασίας της Φύσης,  είναι εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘ  και συνδιοργανώνεται από τις διευθύνσεις  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Δυτικής Θεσσαλονίκης και Βοιωτίας.

Στόχος του έργου είναι:

Η ενημέρωση /ευαισθητοποίηση και , εκπαίδευση και των ομάδων στόχων για τα δασικά οικοσυστήματα τις πιέσεις και τις απειλές που δέχονται με έμφαση στην πρόληψη δασικών πυρκαγιών.

Η δραστηριοποίηση των τοπικών κοινωνιών με ενεργό συμμετοχή των πολιτών και των εμπλεκόμενων φορέων,

Και η χρήση καινοτόμων εκπαιδευτικών εργαλείων.

Στο πλαίσιο του προγράμματος και αφού προηγήθηκε ενημέρωση των μαθητών έγινε, στον αύλειο χώρο του σχολείου,  συμβολική δεντροφύτευση ροδιάς Ερμιόνης,  που μας εστάλη από το πρόγραμμα. Τέλος, στο σχολείο έγινε δωρεά 5 βιβλίων περιβαλλοντικού περιεχόμενου για τη βιβλιοθήκη του σχολείου.

Ακολουθούν φωτογραφίες της ανωτέρω δράσης.