Εκδηλώσεις-Επισκέψεις Προγράμματα Αγωγής Υγείας

7ΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Β ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ 8/3/2024-14/3/2024

Από τις 8/3/2024-14/3/2024 52 μαθητές της Β τάξης με 4 εκπαιδευτικούς-συνοδούς πραγματοποίησαν 7ήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Ιταλία, στα πλαίσια των προγραμμάτων αγωγής υγείας:α) Από την Αθηναϊκή Δημοκρατία στη Res Publica: διαμόρφωση δημοκρατικής συνείδησης. β) Ακολουθώντας το ταξίδι του ξεριζωμένου Αινεία. γ) Αρχαία Ελλάδα-Ρώμη-Σήμερα: Τι άλλαξε στη θέση της γυναίκας; Η μετακίνηση σύμφωνα με το πρόγραμμα έγινε με πούλμαν από το λιμάνι της Πάτρας και άφιξη στο Μπάρι της Ιταλίας. Με ενδιάμεση στάση τον αρχαιολογικό χώρο της Πομπηίας, τη μεγαλύτερη νεκρόπολη της Ευρώπης, οι μαθητές μετέβησαν στη Ρώμη. Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στην «Αιώνια Πόλη» πραγματοποιήθηκαν ξεναγήσεις και επισκέψεις στο ιστορικό κέντρο, την αρχαία αγορά, το Βατικανό, το Κολοσσαίο, σε εκκλησίες και πλατείες. Επίσης επισκέφτηκαν τη Φλωρεντία σε ολοήμερη εκδρομή, την υπέροχη ιστορική πόλη – μουσείο, συνώνυμη με την τέχνη της Αναγέννησης. Οι μαθητές, που επέδειξαν άριστη συμπεριφορά, αδιαμφισβήτητα αποκόμισαν γνώσεις και εμπειρίες που θα τους μείνουν αξέχαστες.